Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Omán - základní informace

Oficiální název: Sultanát Omán
Hlavní město: Maskat
Počet obyvatel: 2,8 mil.
Rozloha: 309 500 km²
Měna: 1 ománský rijál (OMR) = 1000 baiz
Úřední jazyk: arabština

Obyvatelstvo
V Ománu žije velice pestrá směsice národů. Největší zastoupení mají Arabové nejrůznějšího původu, dále zde žijí Indové, Pákistánci, Belúčové, Íránci a černoši. Asi 75% obyvatelstva je muslimského ibádijovského vyznání, tzn. že nepřevládají sunnité ani šíité. Zbytek obyvatelstva tvoří hinduisté. V zemi je 76% gramotnost.

Ekonomika
Omán má stabilní a silnou ekonomiku. Hlavním zdrojem příjmů je pro zemi těžba a zpracování ropy a zemního plynu. Díky financím z této činnosti došlo koncem 60.let k rozvoji průmyslu a infrastruktury. Ománská vláda chce diverzifikovat hospodářství tak, aby země nebyla závislá pouze na ropě. Země je také důležitým uzlem námořní kontejnerové přepravy, byl zde vybudován kontejnerový přístav. Mnoho lidí pracuje v zemědělství, kde pěstují datle, ovoce, tabák a věnují se také chovu skotu, ovcí, koz a velbloudů. Do Japonska, Jižní Koreje, Číny a Thajska se vyváží hlavně ropa, ryby, kovy a textil.

Dějiny a kultura
Na území dnešního Ománu se kdysi rozkládaly dva státy: Omán a Maskat. Království Omán se stal součástí arabského chalífátu a Maskat si v 16. století podrobili Portugalci. Ti se zde začali usazovat, ale o 100 let později byli odtud vyhnáni. V 17. století byl Omán mocným státem. Od roku 1741 je v čele země dodnes vládnoucí dynastie Saidů, která musela čelit i silnému britskému náporu až do roku 1891. Roku 1913 se Omán snažil o vytvoření nezávislosti, která byla ale prohlášena za neplatnou a Omán byl připojen k sultanátu Maskat. Roku 1970 se stal hlavou státu sultán Kábus bin Said. Poslední britská vojska odešla z Ománu v roce 1977.

Geografie
Omán leží v jihozápadní Asii na Arabském poloostrově a sdílí hranice se Saudskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a Jemenem. Krajina je zde velmi různorodá. Převážnou část území zaujímá pouštní plošina. Ve vnitrozemí najdeme poušť Rub al-Chálí. Pobřežní oblasti Batinah jsou velmi úrodné a využívají se k zemědělství. U pobřeží Ománského zálivu se zvedá pohoří Al-Hajar. Jih pokrývá Arabská tabule zvedající se do výšky 1400 metrů a také horská oblast Karra. V Ománu je suché a tropické podnebí.

Informace
Kreditní karty Visa, Mastercards, Access, American Express a Dinners club cards jsou přijímány běžně. Měna: ománský riál (OMR), 1 USD = 0,385 OMR (listopad 2000) Výměna peněz je možná v bankách (otevřeny od 8.00 do 13.00, ve čtvrtek do 12.00), hotelech a hojných směnárnách po celé zemi.

Časový posun: +3 hodiny(po dobu našeho letního času +2hodiny)

Z celních předpisů: osobní zavazadla nejsou předmětem celní povinnosti. Obecně platí, že celní povinnost v ostatních případech nepřesahuje 5 % s výjimkou takových položek, jakými jsou potraviny, léky atd. Nicméně ománské úřady doporučují sporné věci konzultovat s velvyslanectvím nebo konzulátem.

Úředním jazykem je arabština, hojně je rozšířena i angličtina. Naši partneři, kteří se o Vás budou starat během pobytu v Ománu, hovoří také německy, italsky, anglicky nebo francouzsky (dle vaší volby). 

Nouzová volání: záchranná služba 999; policie - Muscat 560099, Salalah 290099
Očkování není povinné a zdravotní problémy se vyskytují zřídka, pitná voda je nezávadná. 
Elektřina 220-240 V/50 Hz, adaptér je nutný a dá se koupit v obchodech. 

Doporučení
Během léta se doporučuje světlé oblečení. Plážové oblečení (plavky) jsou přijatelné u hotelových bazénů, na plážích nebo v klubech. Turistům v plavkách je zakázáno vzdalovat se od pláže nebo takto vstupovat do blízkých vesnic. Šortky u mužů jsou na veřejnosti také nepřijatelné. V zimních měsících přijde vhod oblek nebo svetr. Odhazování odpadků je zakázáno. Povolení pro návštěvu pevností vydává oddělení hradů a pevností Ministerstva národního dědictví a kultury. 

Řízení automobilu Je povoleno držitelům mezinárodního řidičského průkazu, řízení pod vlivem alkoholu je zakázáno. Řízení automobilu na plážích je rovněž zakázáno. 

Sociální normy
Sultanát je islámskou zemí, je tedy nezdvořilé během postních hodin ramadánu jíst, pít nebo kouřit na veřejných místech. Je také nutné omezit konzumaci alkoholu v restauraci. Ženy by se v této době měly vyvarovat oblečení bez rukávů, uplých věcí apod. Muži by neměli v této době chodit rozhaleni nebo v tričku, vhodnější jsou košile a kalhoty. Běžnou normou je u Ománců odpovídat na pozdrav, proto je zdvořilé na pozdrav odpovědět alespoň gestem - takové přátelské povšimnutí otevírá dveře, i když neumíte arabsky. 

Alkohol:
Návštěvníci mohou konzumovat alkoholické nápoje pouze ve vybraných hotelech nebo restauracích. 

Fotografování:
V případě fotografování je třeba zdvořile požádat o svolení k fotografování osob i majetku, fotografování nápisů a značek je zakázáno. 

Ochrana přírody:
Ománci říkají, že zátoky, zálivy, pláže a moře v Ománu jsou darem od Boha a nabízejí mnoho příležitostí pro vodní sporty a pikniky v překrásném prostředí. O Váš volný čas a zábavu se stará vláda, která se snaží zachovat přirozené životní prostředí a chrání jej před znečištěním a těžbou. "Proto bychom se jako moderní lidé měli snažit spolupracovat na záležitostech, které vedou k zachování krásy a bohatství života na zemi i v mořích," praví se v ománských příručkách pro turisty.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko